Clever as a monkey
Aktualizace: 2017-04
Kdo nečetl, může si nejdříve přečíst Začátky historie rozvoje "Smart" technologie
V posledních letech PDA nahrazuje tzv. Smartphone, neboli "Chytrý" telefon, t.j. "mobil", využívající speciální operační systém a aplikační rozhraní, umožňující nejen instalaci, ale i případné úpravy dalších používaných programů (což třeba velice zbožňují tvůrci různých virů). Hry, kancelářské prográmky, kalendáře a termínovníky, aplikace o počasí - výběr je pestrý.
Operačních systémů je zhruba deset, těch speciálních aplikací jsou stovky, jenomže právě ony rozhodují, jak moc "chytrý" mobil bude, jak snadno se bude obsluhovat a ovládat, nakolik v něm bude bezpečný přenos dat apod., však každý takový "chytrák" je vlastně prostředník připojení nějakého zařízení k internetu a tam na uživatele číhá mnohé nebezpečí.
Speciální aplikace lze stáhnout v internetových obchodech těch společností, které provozují používaný operační systém (OS). Bývají zdarma, nebo jen za malý poplatek, který se ale bohatě vrátí v tom, že tyto aplikace lze považovat za bezpečné z hlediska (ne)obsahu virů, malware apod. nežádoucích věcí. Najdete je také na webech výrobců příslušných OS.
Smartphony mají, oproti tzv. hloupým telefonům, zatím různé nevýhody, i když jejich podíl nad svými předchůdci v "civilizovaném světě" již převažuje. Nedostatek v podobě krátké doby provozu je už všeobecně známý, vkládat k prodávanému smartphonu dvě nabíječky bych osobně považoval za standard.
Jedna nabíječka doma, druhá v práci, nebo ve skříňce ve škole. Který výrobce to dělá? Pochlubte se. Dodávat jedinou nabíječku ke smartphonu, který vydrží "makat" cca jeden den, považuji za něco podobného, jako kdyby "škodovka" měla nádrž na 10 litrů benzínu...
Další nevýhodou je potřebné technické vybavení pro svižnou a bezproblémovou činnost každého takového přístroje. Náročnost používaných programů na systémové prostředky je různá, "chytroušek" se pak seká, nebo přímo až kolabuje, nutné jsou občas i restarty a pojmenovat ho pak spíše blbeček se samo nabízí.
Část výkonu bere i "ochrana" v podobě nějakého antivirového programu, bez kterého považuji používání "smártíků" za dosti rizikové. A každý takový prográmek většinou také něco stojí.
Kdo si kupuje "smartíka", musí už o nich něco vědět, na čestnost prodavačů při jakémkoliv doporučení bych na Vašem místě moc nespoléhal. Čtěte nezávislé recenze a dáte mi za pravdu. Prodavači možná poradí to nejlepší, co sami mají v nabídce, ale určitě ne to nejlepší, co se dá sehnat obecně.
Vyzkoušejte si ho. Prodavače i "smartíka"... Nastudujte si něco dopředu v nějaké recenzi a pak se na to prodavače optejte. Budou-li získané informace podobné, o něčem to svědčí. Minimálně o jeho odborné zdatnosti. A pokud něco kupujete, bez možnosti vyzkoušení si, jak to funguje, jste pak hloupý Vy, ne ten prodavač.
Kdo si nějaký smartphon přece jenom koupí, tak ten si většinou musí přikoupit také mobilní data, jinak je smysl koupě takového přístroje docela diskutabilní. Existují různé odstupňované tarify.
Lze si pořídit také speciální dobíjecí SIM karty, přednabité např. za 200 Kč, které je pak nutné, podle intenzity Vámi přenášených dat, dobíjet. Pokud nebudete přenášet data žádná, tak alespoň jednou např. za půl roku ji budete "muset" ale dobít stejně.
Smysl tedy má koupit si přístroj s označením Dual SIM, který má možnost vložit dvě SIM karty - jedna na telefonování, druhá může sloužit pro přenos dat.
Pro pořádek je potřeba uvést, že smartphony se původně nazývala zařízení, která tvarem vypadala jako mobilní telefon, přičemž "uvnitř" byly integrovány PDA a telefon a "venku" nescházela numerická klávesnice. Dneska jsou "chytré" mobily i ty, které mají i klávesnici softwerovou (ovládanou dotykem prstů na displej).
Poslední generace mobilů (ale i tiskáren apod.) je vybavena technologií NFC, neboli Near Field Communication, česky "komunikace na krátkou vzdálenost". Takové lze využít jako platební karta, klíč od bytových dveří, jakož i pro rychlé ovládání různých spotřebičů.
Při výdrži baterie v mobilu cca jeden den ovšem nesmíte dlouho do noci courat někde po hodpodách, nemuseli byste se pak po návratu domů dostat do bytu ☺. Ještě štěstí, že existují zařízení, zvaná powerbanka, což není nic jiného, než "akumulátor" o různé kapacitě (a z ní se odvíjející jejich různé ceny).
Taková powerbanka může sloužit jako náhradní baterie, ale dá se použít i jako nabíječka, může obsahovat různé "funkce", které zjednoduší, zpříjemní či alespoň zpřehlední obsluhu.
Podle její kapacity, na ní většinou viditelně v hodnotách mAh uvedené, se dají použít jak k dobíjení smartphonů a různých menších elektronických zařízení, tak i pro notebooky.
Nemusím snad psát, že žádný pořádný "frajer" se nemůže u svého chytrouška obejít bez spolehlivé "selfie" tyče. U ní potěší externí Bluetooth spoušť, aby při každém stisku tlačítka přímo na tyči nedošlo k rozmazání snímku. Jen nesmíte "dálkáč" ztratit...
A vůbec, fotit selfies a nikde se s nimi nepochlubit? Bohovský trapas, fakt že jo. Naštěstí existuje cool web, kde takovou "trapárnu" lze v poho překlenout, takže hybaj vy zaostalci na SelfiesWeb.eu, jinak nejste "IN"
Bude potřeba se však připravit i na vlivy zdravotní. Po delším "hrabání prstíkem" po displejích tabletů a smartphonů se u náruživých uživatelů prý začínají objevovat např. závratě, ale i jiné podobné problémy.
Nezdravé, v některých případech až škodlivé, prý je i pouhé dlouhodobé zírání na z nich vyzařované modravé "světlo", které může být příčinou celé škály pocitových a zdravotních problémů typu bolesti hlavy, nespavost, únava očí, ale i možné poškození zraku.
Říká se, že na každém šprochu pravdy trochu, zde té pravdy pravděpodobně bude nejen trochu, někteří výrobci smart televizorů proto své přístroje vybavují speciálními technologiemi, které právě toto "modré světlo" redukují. Alespoň to tvrdí a platíte si za to...
Zajímá Vás, co na téma Smart telefony a tablety mohou poškodit zrak říkají lékaři?
Přečtěte si eventuálně i článek Chytré televize
Pro zájemce: prodej domén EU a CZ.