Best Smarts.eu

Clever as a monkey

VIP patron: Geostezka.cz


Chytré továrny (smart factory)

Aktualizace: 2018-02

>>> Čtvrtá průmyslová revoluce; Průmysl 4.0 (Industry 4.0, Industrie 4.0; chytré továrny (Smart factory); automatizace; robotizace; kyber-fyzikální systémy (Cyber-physical systems); personalizace, customizace, adaptabilita...

Kdo nečetl, doporučuji si nejdříve přečíst Industry 4.0 / Industrie 4.0 / Práce 4.0

Současně s pojmem Industry 4.0 se rovněž objevil výraz chytrá továrna (Smart factory). Proč? Automatizace a robotizace běží na plné obrátky, celé výrobní procesy jsou řízeny výkonnými počítači, velkosériová výroba produkuje ohromné množství výrobků... "Nejblbější" je v tom celém výrobním řetězci jednoznačně člověk, ten to vše zdržuje nejvíce.

Jenže ty výrobky jsou tak trochu na jedno brdo. Žádná velká odlišnost, která by mohla uspokojit stále náročnější přání zákazníků. Ti se chtějí odlišovat od ostatních lidí, chtějí mít možnost "do toho mluvit", být kreativní a proč to nepřiznat, kteří i touží "ukázat se".

Mládež to řeší tak, že si otočí "kšiltovku" kšiltem dozadu, oblékne si džíny s co nejvíce proděravělými nohavicemi apod., ale co má dělat se svými pracně vydělanými penězmi seriózní občan, věku teenagerů již odrostlý? Správně. Je na čase se tedy zmínit také o výrazech personalizace, customizace, adaptabilita...

„Chytré továrny“ (Smart factory), založené na kyber-fyzikálních systémech (Cyber-physical systems, CPS), které výhledově zastanou opakující se, rutinní činnosti, dosud vykonávané lidmi, dnes již nejsou nic zcela nového, ale stále jsou tak nějak "v plenkách" oproti tomu, co se (prý) chystá.

Zákazník si sám, přes internet, jen zadá, co chce vyrobit a podle toho se výroba sama automaticky přizpůsobí. Požadovaný výrobek ponese už od počátku jednoznačnou identifikaci výsledného produktu, t.j., jaké bude mít parametry, a to vše stále při zachování dostatečné míry velkosériovosti a tedy i nízké ceny.

Strojní zařízení si přečte požadované parametry (podkladem bude např. natištěný QR kód, nebo bezdrátový identifikátor RFID), z nichž "vyčte", jaké operace a v jakém pořadí na výrobku bude nutno provést, která zařízení se k tomu budou muset použít, v jakém pořadí apod., aniž by byl potřebný zásah lidí, např. z důvodu přeseřízení zařízení (lidé budou pouze dohlížet na chod výroby).

V průběhu výroby se pak budou příslušné výrobně-procesní informace ukládat a vyhodnocovat, např. proto, aby se spotřebovaný materiál mohl znova objednat, samo se pohlídá, jestli již není nadměrně otupené řezné nářadí atd., ale také výsledky kontrolních výstupních testů apod.

Nalijme si čistého vína, ono zavádět nějaké jednotné standardy za situace, kdy spousta výrobců často jede "po vlastní linii", ale nebude nic jednoduchého. Vidíte, a jsme zase u té lidské "blbosti" . K tomu všemu bude mít co říci tzv. Práce 4.0, o té bude ještě řeč.

Změny ve výrobě tedy musí také doprovázet veliké změny v myšlení lidí, např. bude potřeba oprášit význam slova kooperace, případně týmová práce, protože bez nich vše dotáhnout do zdárného konce bude pěkná fuška. Sám znám dost lidí, kteří pojem "týmová práce" sami propagují a zavádějí u jiných, ale pokud jde přímo o ně, skutek utek.

Kdo chce, může přejít na samé začátky historie rozvoje "Smart" techniky.


Pro zájemce: prodej domén EU a CZ.


Návrat zpět nahoru.

Menu


Relax

Logo VIPportálu


Links change


zc.latroppiv@atsop  

 Write


Copyright ©